b1
Wyszukiwarka wydarzeń
Wybierz datęUsuń datę
szukanie zaawansowane
Wybierz datęUsuń datę
Powrót do kategorii

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

Adres:Szkolna 31, Grębocin
Telefon:56 674 92 00
Email:edukacja@grebocin.pl
WWW:Strona WWW
Zakres cenowy:Pon.-Pt. 16zł, Sobota 18zł., Przedszkolaki 12zł.
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:Nie
Opis:

Chcesz dowiedzieć się jaki zapach ma farba drukarska? Interesuje Cię jak robi się papier? Czy chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu gęsim piórem? Jeśli tak - Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa to miejsce stworzone dla Ciebie! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na interaktywne warsztaty z zakresu piśmiennictwa, papiernictwa i drukarstwa. Odbywają się one w gotyckim kościółku św. Barbary w Grębocinie, w niecodziennym otoczeniu.

W tematykę warsztatów wpleciona jest ciekawa historia Torunia, w którym w XVII wieku znajdowała się najnowocześniejsza papiernia w Polsce. Sięgamy również do historii drukarstwa toruńskiego i atmosfery średniowiecznych klasztornych skryptoriów.

Wszsycy uczestnicy w trakcie zwiedzania biorą aktywny udział w poznawaniu historii papiernictwa europejskiego i azjatyckiego (gdzie m.in. można własnoręcznie wyczerpać papier), teorii i praktyki z zakresu piśmiennictwa (historia powstawania papirusu, pergaminu, papieru, technika pisania i iluminowania inkunabułów, pisanie gęsim piórem) oraz poznają historię i własnoręcznie drukują na żeliwnej XIX-wieczniej prasie w dziale drukarskim.

Na pamiątkę fascynującej podróży do tajemnic świata papieru i druku, każdy uczestnik warsztatów otrzymuje certyfikat, czerpany papier i samodzielnie wykaligrafowane pismo. Warsztaty nasze w 2011 roku otrzymały Certyfikat Produktu Turystycznego województwa kujawsko-pomorskiego.

Tajemnicze, średniowieczne mury siedziby muzeum skrywają niezwykłe prywatne zbiory związane z papiernictwem i drukarstwem. Wśród eksponatów, których liczba jest systematycznie powiększana, można znaleźć oryginały pras drukarskich, wyposażenie dawnej zecerni, stylusy, pergamin czy chińskie matryce do druku. Muzeum stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną regionu. Otwarte zostało w 2004 roku, po przeprowadzeniu koniecznych prac remontowych i konserwatorskich. Kościół gotycki, który zaadaptowano, pochodzi z przełomu XIII/XIV wieku, pierwotnie istniał jako świątynia pw. św. Barbary. Wcześniej przebudowany był w 1687 roku. W latach 1565–1945 budynek służył jako kościół ewangelicki, w XVII wieku był miejscem sporów na tle wyznaniowym. W latach 20. XX wieku pozbawiony został funkcji sakralnej, po wojnie popadł w ruinę. W roku 1930 został wpisany do księgi zabytków, jako obiekt klasy zerowej.

Muzeum oferuje także wspaniały asortyment ręcznie wykonanych pamiątek z czerpanego papieru i papieru marmurkowego. Oprócz tego - materiały i akcesoria piśmiennicze oraz gadżety drukarskie. W 2006 r. powołana została Fundacja Światynia Sztuki, której celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego naszej gminy w szczególności pomoc Muzeum w funkcjonowaniu i gromadzeniu zbiorów.

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, w sobotę po uprzednim umówieniu telefonicznym.

Cennik:

16 zł - osoba (poniedziałek-piątek)

18 zł - osoba (sobota)

Zniżki dla przedszkolaków i osób niepełnosprawnych:

12 zł - osoba (poniedziałek-piątek)

14 zł - osoba (sobota)

Nauczyciele i opiekunowie grup - wstęp wolny (1 opiekun na 15 osób)

Prosimy o wcześniejszą rezerwację warsztatów (telefonicznie lub mailowo).

Program warsztatów dostosowany jest do wieku uczestników.

Czas trwania: ok. 1,5 - 2 godz.

Warsztaty chronione prawem autorskim.