b1
Wyszukiwarka wydarzeń
Wybierz datęUsuń datę
szukanie zaawansowane
Wybierz datęUsuń datę

Kulturalne Lato z Młynem Wiedzy

Termin:
2019-07-13 do 2019-07-14, godzina: 11:00 - 14:00
Firma / instytucja:Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Miasto:Toruń
Kategoria:Warsztaty
Koszt uczestnictwa:Bezpłatne
Dokładny adres:Toruń, Bulwar Filadelfijski (okolice barki)
Wydarzenie odbywa się:Na świeżym powietrzu
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:Nie
Opis:

Kulturalne Lato z Młynem Wiedzy

13 i 14 lipca Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do wspólnej zabawy nauką w ramach „Kulturalnego Lata” w Toruniu.

W godz. 11:00-14:00 w okolicach barki na Bulwarze Filadelfijskim będą dostępne interaktywne stanowiska.

Na stanowisku "mobilnego centrum nauki" będzie można skorzystać z następujących eksponatów:

Geoboard jest tablicą sensoryczną rozwijającą wyobraźnię przestrzenną, jak również zręczność i koncentrację. Stanowisko służy głównie do nauki geometrii płaskiej w obszarach zagadnień związanych z powierzchnią figur, podziałem kątów, podobieństwem figur i klasyfikacją figur. Niemniej stanowisko może również służyć do poszerzania wiedzy w zakresu procentów czy nauki pisania liter.

Tangram rozwija wyobraźnię geometryczną i zdolność kreatywnego myślenia, uczy koncentracji i spostrzegawczości.

Anamorfozy rozwijają spostrzegawczość oraz wyobraźnię przestrzenną. Słowo „anamorfoza” pochodzi od greckiego wyrazu anamorphosis oznaczającego - przekształcenie. Anamorfoza to celowe zniekształcenie, zdeformowanie obrazu, który można zaobserwować jako niezdeformowany poprzez np. odpowiednio wypukłe zwierciadło. W matematyce anamorfoza opisywana jest przez odpowiednią transformację współrzędnych.

Znikające obrazki, stanowisko poszerza wiedzę z fizyki z zakresu optyki  w tym składania barw i działania filtrów. W teatrach i na koncertach muzycznych często używa się filtrów światła. Są to kolorowe, przezroczyste szkła umieszczane na reflektorach. Przez filtr przechodzi jedynie światło o barwie odpowiadającej kolorowi szkła. I tak na przykład przez filtr czerwony przechodzi jedynie światło czerwone. Wszystkie inne barwy są przez ten filtr pochłaniane. Na stanowisku można się przekonać jak działają kolorowe filtry i w jaki sposób można je sprytnie użyć.

Na stanowisku "Kolorowy zawrót głowy, czyli o kolorze w nauce  i sztuce" uczestnicy wydarzenia dowiedzą się czym są kolory i barwy, co o nich mówią chemicy i fizycy. - Na naszym stanowisku będzie okazja do wcielenia się zarówno w rolę naukowca jak i artysty.

Do dyspozycji będzie również stanowisko "inwazja owadów". Toruńskie centrum nauki zaprezentuje najbardziej typowe gatunki owadów towarzyszących ludziom w trakcie letnich wieczorów. Uczestnicy będą mogli przyjrzeć się im z bliska, używając pudełek do obserwacji owadów czy mikroskopów stereoskopowych, a nawet ich dotknąć. Większość z nich tak jak guniaki czerwczyki - mimo iż zachowują się głośno - wcale nie są groźne i nie należy ich zwalczać środkami chemicznymi.

Podczas wakacji nie może zabraknąć gigantycznych baniek mydlanych.

 

 

 

Twój kalendarz
Kulturalne Lato z Młynem Wiedzy