b1
Wyszukiwarka wydarzeń
Wybierz datęUsuń datę
szukanie zaawansowane
Wybierz datęUsuń datę

Jubileusz Muzeum Etnograficznego w Toruniu

Termin:
2019-01-02 do 2019-01-06
Firma / instytucja:Muzeum Etnograficzne
Miasto:Toruń
Kategoria:Inne
Dokładny adres:Toruń, Wały gen. Sikorskiego 19
Czy wydarzenie wymaga wcześniejszych zapisów?Tak
Wydarzenie odbywa się:W pomieszczeniu
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:Nie
Opis:

Jubileuszowy rok Muzeum Etnograficznego w Toruniu

Szanowni Państwo,
Muzeum Etnograficzne w Toruniu wkroczyło w jubileuszowy rok, który zwieńczy okolicznościowa wystawa. Jej otwarcie planowane jest na koniec 2019 r.

W 2019 r. przypada jubileusz 60-lecia działalności Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Placówka jako samodzielna instytucja powstała 1 stycznia 1959 r. Jubileuszowy rok zwieńczy okolicznościowa wystawa, której otwarcie planowane jest na koniec 2019 r.

W latach 1946-1958 Dział Etnograficzny, którym kierowała prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, powstał i funkcjonował w Muzeum Miejskim w Toruniu. Pierwszą wystawę etnograficzną w Toruniu otwarto w 1948 r. w Ratuszu. 1 stycznia 1959 r. powstało samodzielne Muzeum Etnograficzne, którego prace uroczyście zainaugurowano 17 kwietnia 1959, już w nowej siedzibie w budynku Arsenału (remontowanym i adaptowanym w latach 1956-1959). Wówczas placówka w swoich zbiorach miała 5 165 obiektów.

Dziś Muzeum Etnograficzne w Toruniu prezentuje wystawy stałe i czasowe ze zbioru blisko 65 tys. obiektów z całej Polski. Prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, organizuje koncerty muzyki tradycyjnej oraz kiermasze sztuki ludowej. Zwiedzającym udostępnia trzy skanseny: Park Etnograficzny w Toruniu i Kaszczorku oraz otwarty w 2018 r. Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce.

I jak zawsze zaprasza dzieci i dorosłych do zwiedzania wystaw i obiektów, na atrakcyjne warsztaty, imprezy plenerowe, koncert, spotkania i inne działania promujące sztukę ludową, ludowe tradycje, nie pozwalając abyśmy zapomnieli o naszych korzeniach.

Dziękujemy

 

 

Uwagi:Na zdjęciu inauguracja prac w nowej siedzibie w 1959 r. Fot. Bohdan Horbaczewski (Archiwum MET).
Twój kalendarz
Jubileusz Muzeum Etnograficznego w Toruniu