b1
Wyszukiwarka wydarzeń
Wybierz datęUsuń datę
szukanie zaawansowane
Wybierz datęUsuń datę

Olenderski Park Etnograficzny

Termin:
2018-05-12 do 2018-05-13, godzina: 11:00 - 16:00
Firma / instytucja:Muzeum Etnograficzne
Miasto:Toruń
Kategoria:Wystawa
Koszt uczestnictwa:Bezpłatne
Dokładny adres:Wielka Nieszawka, Mennonitów 14
Wydarzenie odbywa się:W pomieszczeniu oraz na świeżym powietrzu
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:Nie
Opis:

Już niedługo w Wielkiej Nieszawce pod Toruniem otwarty zostanie kolejny obiekt Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Przygotowania do otwarcia Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce są już na ukończeniu. Trzy olenderskie zagrody wyposażane są muzealne obiekty związane z życiem codziennym olenderskich menonitów. Uroczyste otwarcie zaplanowane zostało na 12 i 13 maja. Bedzie wówczas można obejrzeć nieodpłatnie w godzinach od 11:00 do 16:00.

Kim byli menonici, którym poświęcony będzie Olenderski Park Etnograficzny? W okresie reformacji powstał odłam protestantyzmu nazywany anabaptyzmem. Uważali oni, że człowiek powinien przyjmować chrzest świadomie, a jedynym źródłem poznania Boga jest Biblia. Jednym z odłamów anabaptyzmu byli właśnie holenderscy mennonici. Dlaczego przybyli tu w Dolinę Dolnej Wisły? Przyczyn było kilka. Mennonici byli prześladowania przez katolików w Niderlandach, szukali terenów na których mogliby wykorzystać swoje umiejętności i bezpiecznie żyć i gospodarować. Wielka Nieszawka była jednym z największych ośrodków kultury olendersko - mennonickiej w Polsce.

W Olenderskim Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce dzieci i dorośli będą mogli zobaczyć i zwiedzić pod okiem muzealników 3 zagrody, składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarskich. Przeniesione zostały one z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Obiekty te to najcenniejsze, zachowane do dnia dzisiejszego, przykłady architektury charakterystycznej dla osadników olenderskich. 

Dzięki temu nowemu obiektowi można będzie zorganizować ciekawy wypad z dziećmi poza miasto, może na rowerach, a przy okazji poznamy historię naszego regionu.

 

Twój kalendarz