b1
Wyszukiwarka wydarzeń
Wybierz datęUsuń datę
szukanie zaawansowane
Wybierz datęUsuń datę

Piernikowe Love, czyli Walentynki w Muzeum Toruńskiego Piernika

Termin:
2018-02-14, godzina: 10:00 - 16:00
Firma / instytucja:Muzeum Toruńskiego Piernika
Miasto:Toruń
Kategoria:Warsztaty
Koszt uczestnictwa:13 i 9 zł. warsztaty ze zwiedzaniem 8 i 6 zł. warsztaty bez zwiedzania
Wiek:Od 6 l. do 17 l.
Dokładny adres:Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4, 87-100 Toruń
Czy wydarzenie wymaga wcześniejszych zapisów?Tak
Wydarzenie odbywa się:W pomieszczeniu
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:Tak
Opis:

Motyw piernika i gorącego uczucia pojawia się już w legendzie o Katarzynce, w której Bogumił dla okazania uczucia lepi z ciasta piernikowego dwa serca i obrączki. Historia kończy się szczęśliwie. W wielu opowieściach, a nawet relacjach historycznych piernik pojawia się jako element podarunku dla ukochanej osoby, istnieją także zapisy dotyczące częstowania pierniczkami podczas wesel w kulturze ludowej. Przyglądając się kształtom i funkcjom piernika nie można podważyć jego roli, jako podarunku specjalnego, na specjalne okazje tworzonego. A serce to jedno z najbardziej popularnych jego przedstawień. Nawet Katarzynka to przecież, jak mawia legenda, nic innego jak połączone serca.

Warto takiemu motywowi w historii piernika i piernikarstwa przyjrzeć się właśnie 14 lutego. Na Walentynki bowiem, czyli 14 lutego przypada rocznica ślubu Johanna Weese z Dorotheą Schreiber (zawartego w 1763 roku), a 14 lutego 2012 roku powstał Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa – z miłości do Piernika! 
Podczas warsztatów piernikowych przez cały dzień (w godzinach 10.00 – 16.00) odbędzie się wypiek pierników w kształcie serc.
godzina 11.30, 13.30, 14.30 Piernikowe Love Story - Podczas zwiedzania  grupy oraz osoby indywidualne mogą zatrzymać się w saloniku na pierwszym piętrze, gdzie dowiedzą się o pierniku – podarku zakochanych oraz o romantycznych  piernikowych historiach, a także o tym co łączy pierniki z datą 14 lutego.
godzina 12.00 Piernikowe serce dla ukochanego – warsztaty malowania pierników dla par – 1 grupa, obowiązuje rezerwacja miejsc
Twój kalendarz
Piernikowe Love, czyli Walentynki w Muzeum Toruńskiego Piernika