Piernikowe Zimowisko

Kategoria:Inne
Koszt uczestnictwa:Bilet wstępu: normalny 13 zł i ulgowy 9 zł
Dokładny adres:Toruń, Strumykowa 4

„Piernikowe zimowisko” czyli ferie z Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4 od 13 do 25 lutego 2018.

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i dorosłych na cykl feryjnych spotkań w Muzeum Toruńskiego Piernika. Będzie to zapowiedź nowej ekspozycji stałej prezentującej wybrane zagadnienia związane ze składnikami ciasta piernikowego oraz popularnymi opowieściami, w których pojawiają się piernikowe motywy.

W czasie dwóch tygodni ferii dzieci i dorośli będą mieli okazję poznać kolejne elementy nowej ekspozycji stałej.
We wtorki 13 i 20 lutego spotkanie zatytułowane "Od ziarnka do piernika", czyli wszystko o popularnych i mniej znanych zbożach oraz powstających z nich rodzajach mąki.
W środy 14 i 21 lutego "Cud – miód" , czyli opowieść o roli pszczół w życiu człowieka, o tym jak powstaje miód oraz jakie są jego rodzaje. Dzieci i dorośli dowiedzą się co to jest podkurzacz, węza, jak skonstruowany jest ul. Będą także mieli możliwość przymierzenia stroju pszczelarza.
W czwartki 15 i 22 lutego potkanie pod tytułem  "Piernikowe ingrediencje", czyli niezwykłe historie przypraw do piernika – niesamowite opowieści o poznawaniu świata i odkrywaniu cennych jak złoto przypraw. Egzotyczna wyprawa do świata aromatów i korzennych smaków. Spotkanie połączone z warsztatem tworzenia korzennych kompozycji.
A w piątki 16 i 23 lutego coś przede wszystkim dla dzieci "Baju, baju, w piernikowym kraju", czyli wyprawa w świat niezwykłych opowieści, w których głównym bohaterem jest piernik. Uczestnicy posłuchają najpopularniejszych legend, baśni i opowieści piernikowych.

Warsztaty wypieku pierników
Warsztaty odbywają się o pełnych godzinach, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 16:00.
W trakcie warsztatów uczestnicy posiądą wiedzę i praktykę z zakresu piernikarstwa i stworzą piernikową pamiątkę. Na nowych adeptów sztuki piernikarskiej  będzie czekać degustacja pierników.
Koszt zajęć: 13 zł – bilet normalny,  9 zł – bilet ulgowy

​I w tym miejscu zawsze pamiętajcie, że Toruń piernikami stoi! I tak to już trwa od wieków. Ten wyjątkowy wypiek związany jest naszym miastem nierozerwalnie. Ale kryje on w sobie wiele tajemnic. O tym, że był (a według nas jest) najlepszą rzeczą na święta, chyba nie musimy mówić. Bez niego, bez jego atrakcyjnego aromatów, trudno wyobrazić sobie nasze miasto.

Przepisy, które dzieci i dorośli poznają w trakcie tych atrakcyjnych warsztatów, znajdą się w "Piernikowym Przepisowniku" - nowym wydawnictwie Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Uwagi:Zapisy na warsztaty wypieku piernika odbywają się pod nr telefonu:
56 656 70 79, 56 656 70 87
Piernikowe Zimowisko