b1
Wyszukiwarka wydarzeń
Wybierz datęUsuń datę
szukanie zaawansowane
Wybierz datęUsuń datę

"Kolędować Małemu!" - spotkanie z cyklu "Żywot pieśni, pieśni żywota"

Termin:
2018-01-10, godzina: 18:00
Firma / instytucja:Muzeum Etnograficzne
Miasto:Toruń
Kategoria:Spotkania
Koszt uczestnictwa:1 zł.
Dokładny adres:Toruń, Wały gen. Sikorskiego 19
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:Nie
Opis:

Kolędować Małemu!

10 stycznia o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się 34. spotkanie z cyklu "Żywot pieśni, pieśni żywota" polegające na wspólnym śpiewaniu. 

Czy kolęda to zawsze piosenka? Gdzie nocowała Najświętsza Panienka? Czym św. Józef  zatykał dziury w ścianach stajenki? Na czyim polu Pan Jezus stawia kopy? Na te i inne pytania odpowiedzą słowa ludowych kolęd, pastorałek i piosenek dziecięcych dawniej wykonywanych chętnie w okresie Bożego Narodzenia. Zabierzcie dzieci, ciocie, dziadków, sąsiadkę! I zabłąkanego wędrowca na tę wyjątkową atrakcję! Nie trzeba umieć śpiewać! Materiały z tekstami zapewnia organizator. Dzieci mogą wziąć dzwonki, grzechotki, bębenki, fujarki i inne instrumenty. 

Przez wieki w społecznościach tradycyjnych była to stała praktyka rodzinna i społeczna. Muzeum przywołuje tradycję wspólnego śpiewu ludowych pieśni tradycyjnie związanych z ważnymi momentami życia i kalendarza obrzędowego.

Tym razem będą to śpiewy okresu Bożego Narodzenia. W programie tradycyjny repertuar kolędników, czyli znane i nieznane kolędy apokryficzne, życzące i noworoczne… nie tylko o Panu Jezusie! Do udziału zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Nie tworzymy stałej grupy, nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Można przyjść tylko posłuchać. W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek. Teksty zapewnia organizator. Prowadzenie: Marta Domachowska. Bilet: 1 zł/os.

Prowadzenie: Marta Domachowska.

Twój kalendarz
"Kolędować Małemu!" - spotkanie z cyklu "Żywot pieśni, pieśni żywota"