b1
Wyszukiwarka wydarzeń
Wybierz datęUsuń datę
szukanie zaawansowane
Wybierz datęUsuń datę

„Wszyscy jesteśmy migrantami"

Termin:
2017-03-07, godzina: 17:00
Firma / instytucja:Muzeum Etnograficzne
Miasto:Toruń
Kategoria:Wernisaż
Dokładny adres:Toruń, Wały gen. Sikorskiego 19
Wydarzenie odbywa się:W pomieszczeniu
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:Nie
Opis:

Znać swoją przeszłość i przeszłość swojej rodziny. Taki pomysł przychodził do głowy wielu z nas. Ilu z Was słyszało o tym, że gdzieś za Oceanem mieszka brat lub siostra prababci lub pradziadka, którzy "za chlebem", sto lub więcej lat temu opuścili rodzinne strony udając się w nieznane. 

W nadchodzący wtorek, 7 marca 2017 r. o godz. 17.00 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, odbędzie się  wernisaż wyjątkowej wystawy, na której zgromadzono listy, które nigdy nie dotarły do adresatów w kraju. Zatrzymane przez carską cenzurę i odkryte w czasie II wojny światowej, stały się dziś kanwa tej wyjątkowej wystawy a zarazem atrakcyjnej lekcji historii dla dzieci i dorosłych - „Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku”. 

Niepowtarzalny jest też sposób prezentacji tych fragmentów korespondencji. Znajdują się w szufladach specjalnie przygotowanych boksów, dzięki którym zwiedzający mogą w skupieniu przeczytać listy, a także obejrzeć unikatowe fotografie z archiwów amerykańskich oraz ówczesne przedmioty codziennego użytku pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu. 

Tak wiec warto zabrać dzieci i w skupieniu prześledzić losy naszych przodków. A nóż natkniecie sie na jakąś bliską osobę?

 

Uwagi:Więcej informacji: komisarz ekspozycji Jarosław Pawlikowski (Dział Gospodarki i Rzemiosł Muzeum Etnograficznego w Toruniu), tel. 56/ 622 80 91 (wew. 45), e-mail: gospodarka@etnomuzeum.pl
Twój kalendarz
„Wszyscy jesteśmy migrantami"