b1
Wyszukiwarka wydarzeń
Wybierz datęUsuń datę
szukanie zaawansowane
Wybierz datęUsuń datę

„Groch z kapustą”

Termin:
2016-09-11, godzina: 11:00 - 17:00
Firma / instytucja:Muzeum Etnograficzne
Miasto:Toruń
Kategoria:Impreza
Koszt uczestnictwa:Normalny – 9 zł/os., ulgowy – 6 zł/os., rodzinny (2+2) – 18 zł (bilet ważny także na koncert "Byście panienki, byście wiedziały!"o godz. 17.00) Koncert o godz. 17:00 - "Byście panienki, byście wiedziały!" Bilety: 5zł/os
Dokładny adres:Toruń, Wały gen. Sikorskiego 19
Wydarzenie odbywa się:W pomieszczeniu oraz na świeżym powietrzu
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:Nie
Opis:

W najbliższą niedzielę, 11 września Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na atrakcje dla dzieci i rodziców dorocznej imprezy z cyklu Żywy Skansen pod hasłem „Groch z kapustą”. W tym roku, z okazji ogłoszenia przez ONZ roku 2016 Międzynarodowym Rokiem Roślin Strączkowych, impreza uwydatni prace, zwyczaje i wierzenia zw. z tradycyjną uprawą i spożyciem m.in grochu, bobu, fasoli czy soczewicy. 

W programie całodziennej imprezy znajdą się atrakcyjne pokazy rzemiosł i zajęć gospodarskich zw.  z przechowywaniem i obróbką kulinarną roślin strączkowych. Można będzie zapoznać się z tajnikami m.in. tkactwa, garncarstwa i plecionkarstwa. Muzealnicy oprowadzą dzieci i rodziców szlakiem wiejskich kuchni. Twórczynie ludowe zaprezentują techniki tworzenia koronek i tradycyjnych kuchennych makatek, a uczestnicy – na pamiątkę – odbiją sobie z szablonu makatkową sentencję na tkaninie.
Dla żądnych pamiątek i smakołyków będzie możliwość zakupów na stoiskach ze sztuką ludową, rękodziełem i tradycyjnymi przysmakami. 

Jak zwykle nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Znajdą się wśród nich m.in. własnoręczne tworzenie grzechotek, ozdób i zabawek z różnych ziaren, słuchanie bajek, poznawanie ludowych przysłów, porzekadeł, rozwiązywanie zagadek i quizów. Będzie można też spróbować deptania kapusty, łuskania fasoli, przebierania soczewicy i grochu niczym bajkowy Kopciuszek. Do zabaw ruchowych i wspólnego śpiewania przy muzyce na żywo zaproszą muzykanci z kapeli Gęsty Kożuch Kurzu. 
Na zakończenie imprezy o godz. 17.00 miłośnicy tradycyjnego śpiewu wezmą udział w Muzycznej naradzie sąsiedzkiej pt. „Byście panienki, byście wiedziały!” – koncercie pieśni kujawskich w wykonaniu Ewy Grochowskiej, znanej śpiewaczki i skrzypaczki, popularyzatorki tradycyjnego folkloru muzycznego, z towarzyszeniem żeńskiej kompanii wokalnej pod nazwą MZK Toruń oraz instrumentalistów specjalizujących się w muzyce tradycyjnej pogranicza łęczycko – łowickiego.

Serwis Miasto z Dzieckiem jest Patronem Medialnym Imprezy Rodzinnej „Groch z kapustą”.

Uwagi:Groch z kapustą – Żywy skansen
11.09., godz. 11.00-17.00
Park Etnograficzny, ul. Wały gen. Sikorskiego 19, Toruń
Bilety: normalny – 9 zł/os., ulgowy – 6 zł/os., rodzinny (2+2) – 18 zł (bilet ważny także na koncert o godz. 17.00)

Byście panienki, byście wiedziały!
Muzyczna narada sąsiedzka
11.09., godz. 17.00
Spichlerz. Bilety: 5zł/os. lub wstęp wolny za okazaniem biletu na imprezę Groch z kapustą.
Twój kalendarz
„Groch z kapustą”