b1
Wyszukiwarka wydarzeń
Wybierz datęUsuń datę
szukanie zaawansowane
Wybierz datęUsuń datę

PiernikoMania – PiparkoogiMaania

Termin:
2016-08-13, godzina: 11:00 - 16:45
Firma / instytucja:Muzeum Toruńskiego Piernika
Miasto:Toruń
Kategoria:Impreza
Koszt uczestnictwa:Bezpłatne
Dokładny adres:Toruń, Strumykowa 4
Czy wydarzenie wymaga wcześniejszych zapisów?Tak
Wydarzenie odbywa się:W pomieszczeniu
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:Tak
Opis:

Czy wiecie jak po estońsku nazywa się piernik? 

Mieszkając w Toruniu wielu z nas myśli, że piernik to nasza własność, a poza Toruniem to każdy taki wyrób powinien nazywać się jakkolwiek ale nie piernik. W sobotę artyści z Estonii i nie tylko, powiedzą Wam jak w ich kraju nazywa się pierniki ale także zobaczycie, że z piernikowego ciasta można stworzyć prawdzie dzieła sztuki. Wszystko to będzie można podziwiać od 13 sierpnia do 4 września na wystawie zatytułowanej "PiernikoMania – PiparkoogiMaania" w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4. Motywem przewodnim wystawy, jak na Toruń przystało, jest Anioł. 

Wystawa i związane z nią warsztaty dla dzieci i dorosłych związane są z międzynarodowym projektem stworzonym przez artystów z Estonii: Marii-Lis Laanema i Pelle Kalmo który odniósł duży sukces i jest  realizowany od 2006 roku w Tallinie. W Toruniu, obok artystów i kuratorów wystawy z Estonii, wezmą udział także artyści i kuratorzy z Polski i Finlandii. 

Jakie inne atrakcje  związane z wernisażem wystawy "PiernikoMania – PiparkoogiMaania" przygotowano dla dzieci i dorosłych w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4? 

Od godz. 11:00  Mari-Liisa Laanema i Pelle Kalmo opowiedzą dzieciom  dorosłym o swoim projekcie i tradycjach piernikarstwa estońskiego czyli "PiparkoogiMaania".
 
12:00 szczególna atrakcja dla dzieci i rodziców - warsztaty zatytułowane "Piernikowe chatki" prowadzone Katarinę Auss z Estonii. 

A o 13:00 zrobi się naprawdę słodko! Na warsztaty dla dzieci i dorosłych "Piernikowe witraże" zaprosi Kaarin Briedis z Estonia. Zobaczycie co można wyczarować z karmelu, masy cukrowej i pierników.

Petrus Kruppa z Finlandii o godz. 14:00 zaprosi Was na opowieść o " Anielskie pierniki z Finlandii". Atrakcją tego spotkania będą warsztaty, w których uczestnicy wykorzystają tradycyjne drewniane foremkami pochodzące z Estonii.
 
15:30 poznamy nasze - toruńskie projekty artystyczne związane z piernikarstwem, o których opowiedzą Dariusz Przewięźlikowski i Małgorzata Wojnowska-Sobecka -  "Piernikowe skrzydlate fantazje". A po nich kolejne atrakcyjne warsztaty barwnego lukrowania pierników.
 
Na zakończenie tego dnia pełnego piernikowych atrakcji, dzieci i rodziców Anna Kornelia Jędrzejewska i Krzysztof Lewandowski zaproszą na spotkanie i warsztaty o polskich tradycjach piernikarskich w których uczestnicy wykorzystają drewniane formy z herbem Torunia. 16:45 "Pod skrzydłami Anioła" 

Dodatkowymi atrakcjami tego dnia będzie degustacją pierników z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A oraz to, że wszystkie wyroby i wykonane przez dzieci i rodziców można będzie zabrać ze sobą. 

Szczególnie zapraszamy wszystkich turystów z dziećmi na to wyjątkowe wydarzenie, bo jak przyjechać do Torunia i nie posmakować toruńskiego piernika, a jeśli można go samemu zrobić to cóż trzeba więcej!

 

 

Uwagi:Zapisy pod nr telefonów: (56) 660 56 89,
(56) 660 56 98; lub mailem: dp@muzeum.torun.pl.

Wszystkie zajęcia odbywają się na parterze budynku, w sali warsztatowej.
Twój kalendarz
PiernikoMania – PiparkoogiMaania