b1
Wyszukiwarka wydarzeń
Wybierz datęUsuń datę
szukanie zaawansowane
Wybierz datęUsuń datę

"Stulecie odzyskania Niepodległości. Drogi do wolnej Polski"

Termin:
2018-11-09 do 2018-11-30
Firma / instytucja:Muzeum Okręgowe
Miasto:Toruń
Kategoria:Wystawa
Dokładny adres:Toruń, Strumykowa 4
Czy wydarzenie wymaga wcześniejszych zapisów?Tak
Wydarzenie odbywa się:W pomieszczeniu
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny:Tak
Opis:

Wystawa

Stulecie odzyskania Niepodległości. Drogi do wolnej Polski.
Miejsce: Dziedziniec Ratusza.

Od 9 listopada zapraszamy do podziwiania nowej wystawy planszowej na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, przygotowanej z okazji obchodów stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Gdy wybuchła I wojna światowa, tak oczekiwane przez Polaków starcie zaborców – ogromna szansa na odzyskanie niepodległości przynajmniej dla części polskiego terytorium – z inicjatywy polskich organizacji politycznych, na różnych frontach zaczęły powstawać polskie formacje wojskowe. Początkowo w zaborach austriackim i rosyjskim: I Kadrowa Kompania Strzelecka i Legiony Polskie walczące pod dowództwem austriackim oraz Legion Puławski w szeregach armii rosyjskiej, a we Francji formacja Bajończyków w składzie Legii Cudzoziemskiej. Po obaleniu caratu w Rosji na jej terytorium organizowały się polskie dywizje i korpusy wojskowe na Ukrainie, Kubaniu, Kaukazie, Murmaniu i Syberii złożone z żołnierzy opuszczających armię rosyjską. Sojusznicy cara mając po jego upadku rozwiązane ręce, przychylniej przyjmowali propozycje polskich polityków i zaczęli energiczniej formować polskie oddziały. We Francji powstała Błękitna Armia zasilona tysiącami Polaków ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, a nawet Brazylii. Znalazło się w niej także tysiące Polaków jeńców z armii niemieckiej i austriackiej. Mimo wielu różnic łączył ich wspólny cel – Niepodległość Ojczyzny.

Wystawa zaprezentuje, poprzez bogaty materiał ilustracyjny i dokumenty, te formacje i ich wkład w odzyskanie Niepodległości oraz, często karkołomne, nieraz długie i krwawe, drogi do wolnej Polski.

Kurator: Bogusław Uziembło

 

Uwagi:Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem (56) 656 70 87 lub (56) 565 70 87 oraz mailowo pod adresem dhtp@muzeum.torun.pl. Cena biletu wynosi 9 zł od osoby.
Twój kalendarz
"Stulecie odzyskania Niepodległości. Drogi do wolnej Polski"