2017-10-19 do 2018-12-04, godzina: 12:00
Kategoria:Wystawa
Koszt uczestnictwa:Bezpłatne
Dokładny adres:Toruń, Przedzamcze 11/15

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza dzieci i rodziców na pokonkursową wystawę dzieci i młodzieży z 49 krajów świata. Wszystko to związane jest z  podsumowaniem XIX Międzyrządowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "ZAWSZE ZIELONO, ZAWSZE NIEBIESKO".

W czwartek 19 października o 12:00 w Sali Widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu nastąpi uroczyste podsumowanie konkursu, a już od piątku będzie można obejrzeć ponad tysiąc prac dzieci i młodzieży z całego świata zarówno w siedzibie GiOPTD przy Rynku Nowomiejskim 17 (wystawę można obejrzeć do 4 grudnia), oraz w filii Galerii przy ul. Kościuszki 41/47 (tu wystawa potrwa do 30 listopada)

Tematem przewodnim 19. konkursu „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” była  „Harmonijna różnorodność”. Dzieci i młodzież uczestniczący w konkursie zaprezentowali całe bogactwo otaczającego ich świata, mnogość form, kalejdoskop kształtów i kolorów. Autorów prac zachwycały, nie tylko oglądane w różnych porach roku krajobrazy, pachnące kwiatami łąki, zielone pola i lasy, tętniące życiem niezliczonych stworzeń głębiny mórz i oceanów, zwierzęta i rośliny. Inspiracją były też miejsca dobrze im znane, najbliższe otoczenie, szkoła, dom, codzienne życie rodzinnych miast i wsi. Często sięgano do wspomnień i marzeń.  Elastyczna formuła konkursu stwarza szerokie pole do dziecięcej wyobraźni, daje możliwość realizacji interesujących pomysłów.

Warto podkreślić również to, że na konkurs nadesłano ponad 14 tysięcy prac z 49 krajów świata. Wśród nich znalazły się malarskie, rysunkowe i graficzne realizacje z tak egzotycznych krajów jak Bangladesz, Brazylia, Brunei, Indonezja, Korea, Singapur, Sri Lanka czy Tajlandia. Po raz pierwszy swoje prace do Toruniu przysłały dzieci z Peru.

Jury w międzynarodowym składzie przyznało 52 nagrody i 48 wyróżnień indywidualnych. Wyróżnione zostały także trzy instytucje promujące aktywność artystyczną dzieci i młodzieży.

Zobaczycie jak wyobrażają sobie świat wasi rówieśnicy począwszy od wielkomiejskich plenerów stolicy po różnorodne obrazy ich codziennego życia i otacząjącej ich przyrody.

Wystawa jest więc atrakcyjna dla dzieci z dwóch powodów, zobaczymy dokonania artystyczne Waszych rówieśników i poznamy ich życie codzienne.