"Afrykańska Przygoda"

2017-04-22, godzina: 10:30; 12:00
Firma / instytucja:Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu
Kategoria:Spektakl
Koszt uczestnictwa:Bilety: 14 zł – dziecko, 20 zł – dorosły, 15 zł – kolejny bilet dla opiekuna
Wiek:Od 1 roku do 6 l.
Dokładny adres:Toruń, ul. Żeglarska 8

Recenzja Serwisu Miasto z Dzieckiem

"Afrykańska przygoda"

Scenariusz, inscenizacja, reżyseria: Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński

Scenografia: Jolanta Brejdak

Muzyka: Paweł Dudzik

Obsada: Damian Droszcz, Patrycja Kowalewska (debiut na scenie), Radosław Smużny

O tym, że spektakl spodobał się publiczności, niech świadczą pierwsze komentarze, które słyszałem zakładając buty (widownia wyłożona jest dywanem i miękkimi poduszkami, tak więc czujemy się jak w dziecięcym pokoju) tuż po spektaklu:

Rodzic: I jak?

Dziewczynka: Tato, podobało mi się! Wrócimy jeszcze raz?

Rodzic: Oczywiście!

Sami byliśmy z dziećmi i wiemy, co tak mogło się podobać. Dzieci wita sceneria dziecięcego pokoju pełna łagodnych, pastelowych barw. W tle słychać grającą do snu pozytywkę, którą przez cały czas nakręca uśmiechnięty pajacyk. W ten sposób zostajemy zaproszeni do snu chłopca, do którego należy pokój. Wraz z rozwojem akcji pokoik zaczyna ożywać. Stojący w nim kwiat zamienia się w olbrzymią palmę, na której harcuje małpka, konik na biegunach staje się rozbrykaną, pełną radości zebrą, na której grzbiecie galopuje malec. Z pudełka z zabawkami wysuwa swoją długą szyję żyrafa i dołącza do zabawy z zebrą. Pokój zaczyna tętnić życiem afrykańskiej sawanny. Dziecięcej piłce wyrasta trąba i ogromniaste uszy, a do zabawy włącza się słoń. Mamy więc afrykańskie safari w wersji wprost z dziecięcej wyobraźni. Samochodzik przekształca się w krokodyla, z którym chłopiec gra w berka. Kiedy głównego bohatera ogarnia zmęczenie, najchętniej zasypia przytulony do miękkiej grzywy lwa – poduszki.

Przez cały czas trwania spektaklu słychać na widowni głośne komentarze dzieci, rozpoznających kolejne zwierzęta. Wiele z nich zbliża się coraz bardziej do sceny, zafascynowanych rozwojem akcji. Kiedy żyrafa i zebra wymieniają soczysty pocałunek, moja córka głośno komentuje: „A, fuj!” i głośno się śmieje.

Aktorzy doskonale grają oraz animują poszczególne zwierzęta i postać głównego bohatera. Mają tę wyjątkową umiejętność, że nikną za animowanymi przez siebie postaciami bajki. Przez cały czas uśmiechnięci, a przy tym spontaniczni, wprowadzają na scenę wyjątkowo ciepły i radosny nastrój.

Wszystko uzupełnia doskonała muzyka, która prowadzi nas przez kolejne przygody chłopca. Od delikatnych dźwięków pozytywki, kiedy widzimy śniącego głównego bohatera, po rytmiczną muzykę rodem z Czarnego Lądu. W muzykę wplecione zostały dźwięki wydawane przez dziecięce zabawki, które od razu są przez malców rozpoznawane.

Widownię od sceny oddziela wielobarwna gąsienica, która na koniec też ożywa i zaprasza dzieci na scenę, co staje się dla nich wyjątkową atrakcją.

Razem z naszymi dziećmi przeżyliśmy wyjątkową „Afrykańską przygodę” i zamierzamy przeżyć ją jeszcze raz.

S.L.

Uwagi:Czas trwania: ok. 40 min